Chleb newski z kolendrą

Chleb newski z kolendrą

Chleb newski z kolendrą


Aromatyczny chleb żytnio-pszenny, na zakwasie żytnim, z zaparką zawierającą kolendrę i słód. Chlebek ma bardzo chrupiącą skórkę. Jego wykonanie wymaga pewnego doświadczenia w pieczeniu chleba. Z podanych proporcji wychodzi chleb o wadze ok. 0,65 kg.

Zaczyn 1

48 g mąki żytniej  typ 1150
36 g letniej wody

Składniki dokładnie wymieszać i zostawić w przykrytym naczyniu na 8-12 godz. (np. całą noc), w ciepłym  miejscu. 

Zaparka


60 g mąki żytniej  typ 1150
18 g słodu jasnego
2-4 g kolendry mielonej
180 g wody

Zaparzyć składniki wrzącą wodą, dokładnie wymieszać i zostawić na 3 godziny w zamkniętym naczyniu (np. słoiku) zawiniętym w koc lub termosie.

Zaczyn 2


cały zaczyn 1
cała zaparka
106 g mąki pszennej typ 2000 (pełnoziarnistej)

Zaczyn i zaparkę wymieszać blenderem. Dodać mąkę i dokładnie wymieszać łyżką. Zostawić w przykrytym naczyniu na 4 godz., w ciepłym  miejscu. 

Ciasto


cały zaczyn 2
193 g mąki pszennej typ 450, 500 lub 550
30 g mąki żytniej  typ 1150
5 g soli
9 g melasy (miodu)
90 g wody


Z podanych składników wyrobić miękkie ciasto. Mikserem 10 min., ręcznie 20-30 min. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 1,5 godz. W tym czasie ciasto dwukrotnie rozciągnąć i złożyć, po 30 i 60 min.

Ciasto uformować w bochenek i umieścić w koszyku do wyrastania lub misce wyłożonej szmatką obsypaną mąką, szwem do góry. Zawinąć szczelnie w reklamówkę i zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1 godz. 


Przed pieczeniem chleb naciąć.
Nagrzać piekarnik do temp. 230oC. Przełożyć chleb na rozgrzaną blachę. Piec 15 min. w temp. 230oC z parą, zmniejszyć temperaturę do 170oC i  piec jeszcze przez 45 minut.

Studzić na kratce.

Komentarze

  1. Faktycznie, przepis na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany, ale moim zdaniem warto go wypróbować. Większość przepisów na chleb zawiera drożdże, a tu mamy prawdziwe, tradycyjne pieczywo na zakwasie. Zresztą, teraz nawet piekarnie zastępują zakwas drożdżami, żeby uniknąć czasochłonnego procesu wyrastania. Ale w domu, o ile mamy czas, naprawdę warto użyć zakwasu, bo taki chlebek jest o wiele zdrowszy (podczas fermentacji wytwarza się korzystny kwas mlekowy) i zachowuje świeżość na dłużej. PS: Chlebek wygląda pysznie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty