Prosty chleb razowy ze słonecznikiem
Prosty chleb z mąki żytniej razowej i jasnej mąki pszennej, z dodatkiem ziaren słonecznika. Chleb nie wymaga przygotowania zaczynu, do ciasta dodajemy od razu aktywny zakwas. Nie wymaga również długiego wyrabiania, składniki wystarczy jedynie wymieszać dokładnie łyżką. Z podanych proporcji wychodzi bochenek o wadze ok. 1 kg.
Ciasto
5 łyżek zakwasu żytniego
250 g mąki żytniej razowej typ 2000
250 g mąki pszennej typ 450, 500 lub 550
480 g wody
1 i 1/2 łyżeczki soli
80 g ziaren słonecznika
trochę ziaren słonecznika do posypania chleba
Wszystkie składniki ciasta dokładnie wymieszać. Ciasto powinno być gęste i klejące. Mieszać tylko do połączenia się składników. Przełożyć do formy 30x10 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej olejem i obsypanej mąką. Chleb posmarować wodą i posypać ziarnami słonecznika (słonecznik docisnąć do ciasta).
Zawinąć szczelnie w reklamówkę i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 7-12 godz. (do czasu, aż chleb urośnie prawie do brzegów formy).
Nagrzać piekarnik do temp. 240oC. Piec 10 min. w temp. 240oC, zmniejszyć temperaturę do 200oC i piec jeszcze przez ok. 1 godzinę.
Studzić na kratce.
Super chlebek. Ja robię z samej mąki żytniej typ 720, jeszce zdrowszy. Pozdrawiam. :)
OdpowiedzUsuńJa najbardziej lubię zjeść go ciepłego, prosto z pieca z masłem polskim mlekovity. Najlepsza przekąska jak dla mnie ;)
OdpowiedzUsuńUpiekłam.Dodałam kminek i melasę .Wyszedł super.
OdpowiedzUsuńGratuluję udanego wypieku. To naprawę dobry chleb, tylko dosyć długo wyrasta. Kminek jak najbardziej tu pasuje, nie każdy go lubi, ale ja i owszem. Pozdrawiam :)
UsuńA czy ten chleb można zarobić na noc?A piec go rano?
UsuńTroche zmienilam przepis bo mi chleb wg twojego nie bardzo sie udal/gora mi odstala od chleba/ wiec zrobilam po swojemu.Odjelam od proporcji z kazdej maki po 40g i zamiast dodalam make orkiszowa.Posypalam czarnuszka.Ale roznica polega na tym , bo wstawiam do zimnego piekarnika na 230'C/440'F ,a po 30 min zmniejszam na 210'C/410'F i pieke kolejne 30 min.Sprawdzam czy sie nie przypieka z gory i ewentualnie przykrywam folia aluminiowa.Dzieki za przepis bo zaoszczedza czas przygotowania i chleb jest naprawde smaczny
OdpowiedzUsuńZ przykrywaniem folią aluminiową to bardzo dobry pomysł, ja też tak robię. Bez folii chleby przypiekały mi się za bardzo od góry, widocznie taki piekarnik mam. Ale wstawiam zawsze do nagrzanego na max, a potem zmniejszam temperaturę, tak się nauczyłem i w moich warunkach się to sprawdza.
UsuńPozdrawiam i życzę udanych chlebków :)
Ojej, ale tu fajnie! Pozdrawiam z Piotrkowa:)
OdpowiedzUsuńWłaśnie chlebek rośnie, zobaczymy co wyjdzie. Cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga. Uwielbiam domowy chleb, bo co jest od niego lepsze? No dobrze, może chleb z wiejskim masłem i serem ;) Kiedyś bawiłam się w robienie serów, ale jakoś te dojrzewające nie bardzo mi wychodziły. Widzę u Ciebie dużo przepisów na serki, więc pewnie wena serowa powróci ;)
OdpowiedzUsuńPowinien wyjść, dawno go nie piekłem. Jest dosyć prosty i smaczny, w zimie może dłużej rosnąć nawet z 12 godzin.
UsuńPozdrawiam!
Upieklam wczoraj taki chlebek, wyrażał prawie 12 godzin do brzegów formy, są ładne dziury takie jak na zdjęciu, ale wydaje mi się że bardzo mokry jest w środku, dlaczego?
OdpowiedzUsuńTen przepis jest prosty ale niestety dosyć amatorski i chleb wychodzi różnie. Bardzo dawno go nie robiłem. Może mąka żytnia nie była najlepsza lub zbyt niska temperatura. Takie chleby lubią wyrastanie w dosyć ciepłych warunkach. Proszę spróbować z tego https://przepisynadomowyserichleb.blogspot.com/2016/08/tatterowiec.html
UsuńŻytnia z Kopytowa 😁, jestem amatorka, dziękuję za radę spróbuję ten drugi chlebek
Usuńczytam sobie przepis a tu grzybica paznokci, piękne duże zdjęcie, no można puścić pawia , ohyda.
OdpowiedzUsuń