Ciabatta na zaczynie biga
Ciabatta robiona w trochę nietypowy sposób - cała mąka użyta do wypieku jest tu wprowadzona w postaci zaczynu biga.
Biga to rodzaj sztywnego zaczynu, służącego do wypieku pieczywa typu włoskiego, między innymi ciabatty. Zaczyn ten sporządza się z gęstego ciasta (zazwyczaj o nawodnieniu 45-60%) dodając niewielką ilość drożdży i zostawiając zaczyn do fermentacji w temperaturze pokojowej na ok. 12-16 godzin. Biga nadaje wypiekom bardziej złożony aromat oraz pozwala na uzyskanie lekkiego, otwartego miękiszu o dużej porowatości.
Kolejny wypiek inspirowany przepisem z blogu Sergieja.
Biga (9-14 godzin, 22oС):
- 500 g - mąka pszenna silna (dałem T550 i T750 pół na pół)
- 270 g - zimna woda
- 2 g - drożdże świeże prasowane
Drożdże rozpuszczamy dokładnie w zimnej wodzie, dodajemy całą mąkę i wyrabiamy do uzyskania jednolitej masy. Formujemy w kulę i zostawiamy w przykrytej misce na 9-14 godzin w temperaturze pokojowej.
Ciasto
- cała biga
- 125 - woda lodowata
- 2 - drożdże świeże prasowane
- 2,5 g - słód jęczmienny
- 10 - sól (pod koniec wyrabiania)
Wyrobić na elastyczne odchodzące od miski ciasto o jednolitej konsystencji.
Zostawić do fermentacji na 2 godziny w temperaturze pokojowej, w tym czasie złożyć 3 razy: przed fermentacją, po godzinie i po dwóch. Potem fermentacja w lodówce 5-9 godzin w temperaturze ok. 7oС.
Ciasto z lodówki przenieść na obsypany mąką blat, złożyć na pół.
Odpoczynek na stole 30 minut.
Potem podzielić na ciabatty.
Zostawić na następne 30 minut do ostatecznego wyrośnięcia.
Pieczenie 30 minut w wysokiej temperaturze z parą.
Smacznego :)
Ciabatty jeszcze nie piekłam, a nawet o tym zaczynie biga nie słyszałam. Jedyne włoskie pieczywo, które jakoś mi wychodzi to foccacia, pieczona zazwyczaj do zupy-krem. Miałam też przymiarki do farinaty, jednak mąka z ciecierzycy, to nie nasze smaki ;)
OdpowiedzUsuńWygląda obłędnie, super propozycja na najbliższe pieczenie :) pozdrawiamy
OdpowiedzUsuńDziękuję! Pieczone w garnku, eksperyment taki. Miękisz zdecydowanie lepszy niż kiedy piekłem na blasze. Bardziej równomierny rozkład temperatury i więcej pary w zakrytym garze. Ładne wyszły ale w smaku bez rewelacji. Pozdrawiam!
Usuńa wysoka temperatura, to znaczy jaka ?
OdpowiedzUsuńPrzepis tragiczny, po dodaniu wody do bigi ciasto było bardzo rzadkie, nie było mowy o tym, żeby zaczęło odchodzić od miski. Dodałam dodatkowej mąki, ciasto może i jako tako się uformowało, ale straciło elastyczność
OdpowiedzUsuńTakie powinno być ciasto na Ciabattę. Dla nie doświadczonej osoby będzie za rzadkie. Lepiej zacząć od bułek murarek.
Usuń