Bułki do hamburgerów

Bułki do hamburgerów


Proste do zrobienia bułki pszenne do hamburgerów i nie tylko. Bez polepszaczy i konserwantów. Przygotowanie, łącznie z upieczeniem zajmie nam ok. 3 godziny.


Ilość składników na 6 bułek:


420 g mąki pszennej typ 550 do 650
ok. 190 g letniej wody
28 g masła ogrzanego do temp. pokojowej
1 duże jajko
50 g cukru
8 g soli
3 g drożdży instant lub 10 g świeżych


Składniki wymieszać w misce i wyrobić ręcznie (ok. 10 minut) lub mikserem (krócej) tak długo, aż uzyskamy gładkie i elastyczne ciasto.

Miskę z ciastem nakryć i zostawić na 1-2 godzin, aż ciasto zwiększy dwukrotnie swą objętość.

Po tym czasie ciasto wyłożyć na obsypany mąką blat i podzielić na 6 równych części.

Z każdego kawałka ciasta uformować okrągłą bułkę, a następnie lekko ją spłaszczyć. Uformowane bułki  przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę, aż bułki wyraźnie się napuszą.

Przed pieczeniem posmarować każdą z bułek białkiem roztrzepanym z wodą (ułatwi to przyklejenie się posypki, uzyskamy również ciemniejszy kolor skórki) lub stopionym masłem (uzyskamy jaśniejszy, złotawy kolor skórki ). Bułki można posypać sezamem lub inna posypką.

Piec na blasze w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 190°C przez 15 do 18 minut, aż bułki ładnie się zarumienią.

Po wyjęciu z piekarnika można posmarować gorące bułki stopionym masłem, będą mieć wtedy bardziej błyszczącą i aromatyczną skórkę.

Studzić na kratce.

Komentarze

Popularne posty