Ser Buttermilk Blue
Kolejny ser Buttermilk Blue, rozkrojony po miesiącu dojrzewania (21.03.2017) |
Na podstawie książki: Artisan Cheese Making at Home: Techniques & Recipes for Mastering World-Class Cheeses [Mary Karlin, Ed Anderson]
Będziemy potrzebować:
2 litry mleka świeżego lub pasteryzowanego w niskiej temperaturze (pełnotłustego)
1 litr maślanki
1/2 litra śmietany 36%
bakterie starterowe mezofilne, w ilości podanej przez producenta
10 g sera z niebieską pleśnią kupionego w sklepie lub kultura pleśni Penicillium roqueforti
podpuszczka, w ilości podanej przez producenta
0,4-0,8 g chlorku wapnia jeżeli używamy mleka pasteryzowanego
1 i 1/2 łyżeczki soli niejodowanej
Zanim rozpoczniesz warzenie sera, cały sprzęt, akcesoria i powierzchnie stołów, na których pracujesz, muszą być dokładnie umyte i zdezynfekowane. Zmniejsza to znacznie ryzyko zakażenia sera niepożądanymi bakteriami i pleśniami.
Podgrzanie i zakwaszenie mleka
Zaczynamy od podgrzania mleka, wymieszanego z maślanką i śmietaną, do 32oC. Można to zrobić podgrzewając powoli na kuchence lub poprzez umieszczenie garnka z mlekiem w zlewie z bardzo ciepłą wodą. Gdy mleko osiągnie temperaturę 32oC przerywamy podgrzewanie i dodajemy chlorek wapnia (jeżeli używamy mleka ze sklepu), bakterie starterowe mezofilne oraz kulturę pleśni Penicillium roqueforti w ilości podanej przez producenta. Dokładnie mieszamy. Zamiast kultury pleśni możemy dodać 10 g sera pleśniowego (wybieramy kawałki przerośnięte pleśnią) zblendowanego z niewielką ilością mleka.
Wytworzenie skrzepu serowego
Dodajemy podpuszczkę, w ilości wskazanej przez producenta, rozpuszczoną w niewielkiej ilości przegotowanej wody, mieszamy przez 1 min. Przykrywamy garnek i zostawiamy na 90 minut, cały czas utrzymujemy temp. 32oC.
Cięcie skrzepu
Skrzep kroimy nożem na kostkę wielkości 2,5 cm, najpierw pionowo potem skośnie. Jak pociąć skrzep napisałem tutaj. Zostawiamy w spokoju na 10 min. Następnie mieszamy delikatnie przez 10 minut.
Ponownie zostawiamy w spokoju na 15 minut, do opadnięcia ziarna na dno garnka. Następnie odczerpujemy serwatkę do poziomu ziarna.
Usuwanie serwatki
Ziarno przenosimy na wyłożony chustą serowarską lub gazą durszlak i pozwalamy odciekać przez 10 minut.
Następnie wiążemy rogi chusty i zawieszamy do odcieknięcia przez 15-20 minut, lub do czasu, kiedy przestanie wyciekać serwatka.
Formowanie sera
Ziarno przenosimy delikatnie do formy wyłożonej chustą serowarską lub gazą. Zostawiamy do odciekania na 4 godziny, następnie wyjmujemy z formy i chusty, odwracamy i zostawiamy na kolejne 4 godziny.
Nie jest wymagane prasowanie ziarna pod dodatkowym ciężarem. Formowanie sera prowadzimy w temperaturze pokojowej.
Solenie
Ser ostrożnie wyjmujemy z formy i chusty i posypujemy 3/4 łyżeczki soli niejodowanej. Ser odwracamy i wkładamy do formy (już bez chusty). Posypujemy drugą stronę pozostałą solą - 3/4 łyżeczki. Zostawiamy na 5 godzin do osuszenia.
Dojrzewanie
Po wysoleniu sera, dojrzewanie prowadzimy w temp. 12oC, przy wilgotności 75% - przez tydzień. Ser codziennie odwracamy, pojawiającą się serwatkę osuszamy papierowym ręcznikiem.
Po tygodniu ser przekłuwamy na wylot w kilkunastu miejscach sterylnym szpikulcem - ja używam opalonego nad palnikiem gazowym śrubokrętu (przed przekłuwaniem musi ostygnąć!!!)
Dalsze dojrzewanie prowadzimy w temp. 10oC, przy wilgotności 85-90%. Ser codziennie odwracamy. Po tygodniu od przekłuwania, możemy je powtórzyć, w tych samych miejscach.
Po około 10 dniach powinniśmy zobaczyć oznaki rozwijającej się na powierzchni pleśni.
Ser powinien być gotowy w ciągu około 2 miesięcy. Po tym czasie można zawinąć go w folię i przechowywać w lodówce 3 miesiące lub dłużej, dla uzyskania bardziej wyrazistego smaku.
Ser Buttermilk Blue po 12 dniach dojrzewania w lodówce |
A kiedy dodajemy maślankę i śmietanę?
OdpowiedzUsuńZaczynamy od podgrzania mleka, wymieszanego z maślanką i śmietaną, do 32oC. Czyli od razu napoczątku.
UsuńDopiero zaczynam przygode z serami. bym chciala zrobic ten ser ale jeszcze nie mam wszystkich produktow a dokladnie brakuje mi bakterii starterowych. czy da je sie czymś zastapic?
OdpowiedzUsuńDodanie bakterii mezofilnych nie ma sensu, ilość bakterii w maślance i w śmietanie jest większa i na pewno zdominuje ser
OdpowiedzUsuń