Materiały umieszczone na tym blogu powstały m.in. dzięki społeczności buycoffee.to

Materiały umieszczone na tym blogu powstały m.in. dzięki społeczności buycoffee.to
Dziękuję za wsparcie! :)

Focaccia z cukinią, czerwoną cebulą i rozmarynem

Focaccia z cukinią

Focaccia to rodzaj płaskiego pieczywa pochodzącego z kuchni włoskiej. Stylem i fakturą podobna jest do ciasta na pizzę. Focaccia może być podawana jako dodatek do różnych posiłków,  przystawka, przekąska lub jako pieczywo kanapkowe.
W starożytnym Rzymie "panis focacius" oznaczało płaski chleb wypiekany w palenisku. Uważa się, że podstawowy przepis pochodzi od Etrusków, ale dziś jest szeroko kojarzony z kuchnią liguryjską.
Występuje w wielu odmianach regionalnych, a jej receptura, faktura, smak różnią się w zależności od północy i południa Włoch. U mnie, tym razem w wersji z cukinią, czerwoną cebulą i rozmarynem.

Składniki:

300 g mąka pszenna typ 650 (użyłem mąki młyńskiej z Lidla 11% białka)
200 g woda z lodówki, zimna nawet lodowata

Z mąki i wody wyrobić mikserem ciasto (na najwolniejszym biegu), aż będzie gładkie, lśniace i jednolite. Przy wyrabianiu mikserem planetarnym zajmuje to u mnie ok. 20-25 minut. Zwracać uwagę na to, żeby podczas wyrabiania nie przegrzać ciasta powyżej 22-23°C. Ciasto powinno byc chodne w dotyku, temperaturę najlepiej kontrolować termometrem.

dopiero potem dodajemy:
8 g sól
75 g woda lodowata z zamrażalnika (dodawana porcjami po 10-20 g)

Wyrabiamy dalej na wyższym biegu dojadając porcjami po 10-20 g resztę wody (w sumie 75 g lodowatej wody). Każdą porcję dodajemy dopiero po całkowitym wchłonięciu poprzedniej i rozwinięciu glutenu.

Jeśli temperatura  nadmiernie wzrasta przestajemy wyrabiać i chowamy hak na parę minut do zamrażalnika, a misę z ciastem do lodówki.

Z ostatnią porcją wody dodajemy drożdże 1,5 g świeżych lub 0,5 g instant .

Na samym końcu oliwa/olej 15 g, i jeszcze trochę wyrabiamy aż tłuszcz wchłonie się w ciasto.

Ciasto przekładamy do wysmarowanej dobrze oliwą/olejem misy i zostawiamy do fermentacji wstępnej na ok. 5,5 h w temperaturze pokojowej ok. 23°C. W ciągu tych 5,5 h fermentacji,  przez pierwsze 2 h składamy ciasto 4 razy co 30 minut.

W międzyczasie przygotowujemy składniki na wierzch focaccii:
Kawałek cukinii oraz niedużą czerwoną cebule tniemy lub szatkujemy na cienkie plasterki.
Przekładamy do naczynia i polewamy łyżką oliwy/oleju wymieszaną z łyżką wody.
Dodajemy trochę rozmarynu oraz szczyptę soli i wszystko dokładnie mieszamy.
Jeśli ktoś lubi ostrzejsze smaki, można dodać również mały kawałek ostrej papryki, pokrojonej w cieniutkie plasterki.

Po 5,5 h, kiedy ciasto wyrośnie co najmniej dwukrotnie, wykładamy je na papier/matę teflonową lub blaszkę i bardzo delikatnie rozciągamy w kształt prostokąta.

Zostawiamy na 1 h do wyrośnięcia i zrelaksowania. W tym czasie delikatnie rozciągamy ciasto naciskając je palcami (3 x co 20 minut).

Przed samym pieczeniem nakładamy na ciasto top z cukinii, cebuli, itd. przygotowany wcześniej.
Można też wszystko posypać niewielką ilością parmezanu czy innego tartego sera.

Focaccię piekłem ok. 15-17 minut na grubej stali (7 mm), nagrzanej wcześniej 40-50 minut do temperatury 250°C. Można piec również na kamieniu lub blasze piekarnika. Piekłem bez pary.

Smacznego :)

Komentarze

Popularne posty